طراحی در ورد

با 09124269310 تماس بگیرید

ظریف: جنایات صهیونیست‌ها علیه فلسطینی‌ها در لوای مصونیت آمریکا صورت می‌گیرد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، “محمد جواد ظریف” وزیر امور خارجه ایران در اجلاس وزرای امور  خارجه کشورهای جنبش عدم‌تعهد در باکو سخنرانی کرد.

متن سخنرانی وزیر امور خارجه ایران به‌شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رییس!

دوستان گرامی!

اعضای جنبش عدم‌تعهد گردهم آمده‌اند تا نسبت به تحولات اخیری که دنیای ما را تحت تأثیر قرار داده واکنشی جمعی نشان دهند. هدف از گردهمایی ما امروز تبدیل جنبش عدم‌تعهد به سازمانی مؤثرتر برای حفاظت از منافع ملت‌هایمان است.

اجازه دهید از ملت و دولت جمهوری آذربایجان به‌دلیل مهمان‌نوازی گرم و برگزاری عالی این جلسه تشکر نمایم. همچنین مایلم از جمهوری بولیواری ونزوئلا به‌عنوان رییس جنبش عدم‌تعهد قدردانی نمایم.

همکاران گرامی!

همگی ما اخبار قتل‌عام عمدی و برنامه‌ریزی‌شده تظاهرکنندگان مسالمت‌آمیز و غیرمسلح فلسطینی از جمله زنان و کودکان در غزه را با اندوه فراوان دنبال می‌کنیم.

این‌ها آخرین جنایات صهیونیست‌ها علیه فلسطینی‌ها در طول تاریخ سبعیت آنها در 70 سال گذشته است که در لوای مصونیتی که عمدتاً توسط ایالات متحده و برخی از متحدان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آن مهیا شده انجام می‌پذیرد.

اقدامات تشویقی اخیر آمریکا به‌ویژه تصمیم غیرقانونی آن در خصوص قدس شریف باعث جسارت این رژیم آپارتایدی شده است. لازم است جنبش عدم‌تعهد اقدامی جمعی در این جلسه و نیز در سازمان ملل انجام دهد و این جنایات، سیاست‌ها و اقداماتی را که منجر به جسارت صهیونیست‌ها شده محکوم نماید و تشکیل یک کمیته تحقیق بین المللی را برای محاکمه مسببان این جنایات خواستار شود. همچنین لازم است جنبش عدم‌تعهد خواستار احقاق کامل حقوق فلسطینی‌ها به‌ویژه در استقرار یک کشور مستقل فلسطینی به‌پایتختی قدس شریف و نیز پایان دادن فوری به محاصره غزه شود.

باز گذاشتن دست اسراییل در انجام این جنایت‌ها نشان از پیدایش موج جدیدی از یکجانبه‌گرایی دارد که بار دیگر امنیت جهانی را مورد تهدید جدی قرار داده است. موج قبلی یکجانبه‌گرایی در اوایل سده بیستم منجر به بی‌ثباتی منطقه ما در ابعاد فاجعه‌بار و نهایتاً پیدایش افراط‌گرایی خشونت‌آمیز و تروریسم و افزایش تنش‌ها و بحران‌ها در غرب آسیا و قراتر از آن گردید. حتی امروز منطقه ما به‌رغم شکست سرزمینی داعش به‌واسطه مقاومت قهرمانانه مردم عراق و سوریه، هنوز از بقایای گروه‌های تروریستی و جابه‌جایی‌های مشکوک آنها رنج می‌برد.

اقدامات یکجانبه و تحریک‌آمیز برخی از کشورها که منجر به ادامه افراط‌گرایی و تروریسم شده، به‌خلاف تصور باعث وخامت چالش‌های مزمن و آشفتگی‌ها در غرب آسیا و شمال آفریقا گردیده است، بنابراین ما اکنون نیازمند یک تغییر پارادایم به‌سوی همکاری و همگرایی منطقه‌ای هستیم.

ما نیاز داریم جوار همسایگی خود را از طریق پذیرش پارادایم فراگیر احترام به منافع یکدیگر و رد پارادایم منسوخ‌شده سلطه‌جویی و انزوا که فقط به افزایش تنش و رقابت مخرب تسلیحاتی می‌شود تقویت کنیم. ما برای منطقه خودمان پیشنهاد تشکیل یک مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای را داده‌ایم تا نبود دیالوگ در این منطقه را از طریق تعامل و اقدامات اعتمادساز جبران کنیم.

در حوزه خلع سلاح، بی‌اعتنایی فزاینده دولت آمریکا به تعهدات بین المللی و برنامه یک و دودهم تریلیون دلاری آن کشور برای مدرن‌سازی و ساخت سلاح‌های هسته‌ای جدید منجر به مسابقه تسلیحاتی نوینی در حوزه هسته‌ای خواهد شد. جنبش عدم‌تعهد می‌بایست قاطعانه اولویت‌های خود در حوزه خلع سلاح را از طریق مکانیسم‌های موجود از جمله کنفرانس سطح بالای خلع سلاح هسته‌ای سازمان ملل پیگیری نمایند.

آقای رییس!

جنبش عدم‌تعهد می‌بایست به پرچمداری خود در حوزه اشاعه مفاهیم عالیه همچون تصمیم‌گیری چندجانبه و مقاومت در برابر یکجانبه‌گرایی ادامه دهد. اگر جنبش ما می‌خواهد به هدف نهایی خود که همانا استقرار یک دنیای منصف و عادلانه و حکمرانی دموکراتیک جهانی دست یابد، می‌بایست به این مهم توجه کند.  سپاسگزارم.

انتهای پیام/.*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه

Copyright © 2019 طراحی در ورد